Historie souboru Soumrak

Někdy v zimě na přelomu let 1996 a 1997, při jedné z veselých sousedských návštěv, poprvé zazněl návrh na založení "obecního" folklorního souboru. Spoluzakladateli se stali Jan Houska a Martin Janás. Ten první z nich měl taneční zkušenosti ze souboru Furiant, kde nahlédl i pod pokličku choreografie, druhý z nich působil několik let u Doudlebanu mezi tanečníky, ale i v kapele, která Doudlebanu hrála. Na podzim roku 1997 tedy začala fungovat taneční část souboru Soumrak. Členy souboru se stali většinou lidé z Chlumce, Krnína, Zaluží a dalšího okolí, tedy jak u nás říkáme z Koutů.

Počátky byly samozřejmě těžké, začínalo se se 4 páry pod vedením J. Housky. Místem pravidelných nedělních zkoušek se stal sál hostince v Zaluží, kde také zazněl první asi 20 minutový taneční blok. Na první vystoupení jsme si vypůjčili části několika krojů od členů souboru Radost z Kamenného Újezda a pak jsme se vydali na turné po "předvolebních guláších". Politické strany byly před volbami do parlamentu štědré a tak si soubor vydělal peníze na došití kompletních krojů. Soumrak tak mohl na veřejnost v plné kráse, ale než poprvé vystoupil doma na posvícení v Zaluží, měl již za sebou vystoupení v Chorvatsku a v Německu. Vedení se po Janu Houskovi ujal Ivan Fabián, posléze Jana Janásová a poté Petra Klímová. Na choreografiích se podíleli především již zmíněný J. Houska, M.Janás, ale i B. Chadtová a další členové souboru. Velkou inspirací nám také byla kniha Jihočeské tance.

V průběhu let se v souboru vystřídalo na 30 tanečníku, do toho samozřejmě nepočítám dětský soubor, který působil od roku 2004 do roku 2010, jako součást starší části souboru.

Muzika "Soumrak" vznikla v roce 1987 jako součást souboru Doudleban z Doudleb, kde působila asi pět let. Pak na několik let zdánlivě přestala vystupovat a takové znovuzrození přišlo v roce 1998. V této kapele vystupující po letech opět pod jménem Soumrak hrál M. Janás - kontrabas, L. Housková - klarinet, I. Fafián – dudy. Postupem času se navázaly kontakty s dalšími bývalými muzikanty starého doudlebského Soumraku a v režii klarinetisty Martina Chadta, se v kapele vystřídalo mnoho dalších členů. Kapela prošla v roce 2008 větší obměnou a nyní se vedení kapely ujal Honza Zikmund.

Možná by Vás ještě zajímalo, kde jsme přišli ke jménu Soumrak. To bylo dávno v době vzniku kapely, která se často na svých vystoupeních setkávala s renomovaným budějovickým souborem Úsvit. Při veselých půtkách tak snadno přišel nápad na název Soumrak.© 2007-2017 Soumrak | Mapa webu